Echipa

Proiectul YPLAN este implementat de către trei organizații și 9 experți care au în comun un obiectiv important: revitalizarea spațiului public cu implicarea tinerilor și a comunității locale.

Coordonarea și expertiza în planificare se realizează de către Dr. Pietro Elisei, Msc. Urb. Sabina Dimitriu, Dr. Dirk Engelke și Dr. Mircea Enache, profesioniști cu vastă experiență în planificare și proiectare urbană:

team1

Din echipa de implementare fac parte Matei, Miruna, Reinhold și Andreea, 4 tineri urbaniști cu experiență amplă în planificare și proiectare urbană, facilitarea proceselor participative la nivel local, design participativ, formare:

team2
Suportul va fi asigurat pe parcursul întregului proiect de către Serin, urbanist cu experiență în proiectarea și planificarea urbană, Alina, expert financiar și Patricia, asistent manager din partea partenerului elevețian IRAP:

team

Activitățile desfășurate în cadrul proiectului YPLAN se vor baza pe sprijinul a 12 voluntari din cadrul Universității de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” (UAUIM),  București – Facultatea de Urbanism și Facultatea de Arhitectură:

  • Program de Licență Proiectare și Planificare Urbană și Amenajarea și Planificarea Peisajului

Bîtlan Radu Ștefan, Bunea Alexandru,  Moiceanu Raluca Elena,  Moțoc Ana-Maria,  Spirescu Ioana Nicoleta

  • Program de Master Mobilitate urbană, Amenajarea Teritoriului și Dezvoltare Regională, Proiectare Urbană

Barabas Agota,  Draghici Iulia, Oprea Rareș-Laurențiu,  Toma Andreea,  Zaharia Cristina,

  • Facultatea de Arhitectură, UAUIM

Grec Miruna,  Ivancu Crina Antonia,

 

Nu în ultimul rând, echipa proiectului este formată din elevii claselor IX – XII ai liceelor partnere în cadrul proiectului:

  • Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”, București

Birișan Alin, Stoica Carina

  • Colegiul Naţional „Sfântul Sava”

Costin Vlad-Florian,  Furtună Luiza,  Popescu-Boboc Maria,  Vlăduțu  Sînziana

  • Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr”

Necea Oana

  • Colegiul Naţional Bilingv „George Coșbuc”

Atudorei Diana,  Bosoi Maria Catrinel,  Ion Iulia

  • Colegiul Tehnic de Arhitectură și Lucări Publice „I.N. Socolescu”

Drăgan Cristina,  Gal Andreea,  Ionescu Ana,  Motoroiu Valentina,  Neagu Carmen,  Negrea Anamaria,  Păun David,  Pungă Mihai,  Șafak Ișikyildiz,  Tănase Cornel

  • Colegiul German Goethe

Calomfirescu Denisa-Iuliana

  • Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu”

Gîtlej Adina-Ioana